Πέρασε άνετα 99-76 από Πάτρα ο Παναθηναϊκός – Αποτελέσματα και βαθμολογία

0

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του για την 16η αγωνιστική της Α1 ο Παναθηναϊκός, που πέρασε εύκολα από την Πάτρα, κερδίζοντας τον Προμηθέα με 99-76. Αυτή ήταν η 14η νίκη για τους «πράσινους», που παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα ο Προμηθέας με ρεκόρ 11-5 καταλαμβάνει την τρίτη θέση μαζί με το Περιστέρι. Κορυφαίος των νικητών ο Γιώργος Παπαγιάννης, που τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους (11/13 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Λίποβι με 18 πόντους.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου τραυματίστηκε στον αντίχειρα του αριστερού χεριού στο 3ο λεπτό και ο Ρικ Πιτίνο και το ιατρικό τιμ έκριναν σκόπιμο να τον κρατήσουν στον πάγκο για τη συνέχεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγώνα, πήρε νωρίς ένα προβάδισμα 13 πόντων (22-9) και, εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του στα ριμπάουντ (48-26), κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 60-46. Ο Προμηθέας δεν διέθετε τις ψυχικές δυνάμεις για να «γυρίσει» το ματς και έτσι στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά «εκτοξεύτηκε» μέχρι και τους 24 πόντους (70-46), για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 80-60 υπέρ των «πρασίνων». Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρκατήρα και η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε τελικά στη νίκη με 99-76.

Διαιτητές: Σχοινάς, Ψαριανός, Καλδίρης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπαμπ 3 (1/1 δίποντο, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λίποβι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 10 (2/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λάγιος Αντ., Λάγιος Αγγ., Τσονακίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Παπαγιάννης 23 (11/13 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Φρεντέτ 18 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλάθης 5 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μήτογλου 14 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ράις 4 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Ράουτινς 5 (1/5 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3/3 τρίποντα), Γουάιλι 4.